Domácnost má být bezpečná

Bohužel ani náš domov občas není dostatečně bezpečný a na nás je, abychom si svoje teritorium pohlídali. Většina lidí si totiž zdraví škodlivé látky představuje trochu jinak a spojuje je především s ovzduším. Nástrahy ale čekají v různých podobách i v našich bytech. Uklízíme doslova jako o život a přesto nám mohou uniknout i podstatné věci. Pak se to projeví na našem zdravotním stavu. Objeví se rýma, která vzniká vcelku bez jakékoliv příčiny, kašel a i projevy zhoršeného dýchání. Nemluvě o bolestech hlavy, které vedou mnohdy až k migréně. Špatný a nedostatečný spánek, zvýšená únava, podrážděnost atd. Kde se to všechno tak najednou vzalo? Možná je třeba se rozhlédnout trochu kolem sebe, jelikož příčina může být na dosah.
plíseň na rajčatech
·         Plísně – objevují se nejen na zapomenutých potravinách, ale bohužel i na zdech. Dokonce, ač se to nezdá, pohybují se i ve vzduchu. Někdo si s nimi hravě poradí, ale kdo je například na jejich spory alergický, neunikne výše uvedeným příznakům. Základní obranou je dostatečné větrání a snížení vlhkosti v bytě.
·         Formaldehyd – nejedná se pouze o něj, látek může být daleko více a nositelem může být úplně nový nábytek. Především bychom si měli dát pozor na dřevotřísku, ale i masivní dřevo nás může překvapit, bude totiž hodně záležet na druhu mořidla nebo laku. Tyto složky by měly být podle norem vodou ředitelné.
·         PVC – i když se nepoužívá tolik jako dříve, přesto se v domácnostech stále nachází. Někdy má svého nástupce se jménem vinyl, což je v podstatě to samé. Jen pozor, některé výrobky obsahují škodlivé ftaláty. Ty rozhodně neprospívají našemu zdraví, poškozují plíce, játra a i plodnost. To ovšem může platit i na levně zakoupené výrobky ze zahraničí nebo na tržnici v podobě omyvatelných ubrusů a sprchových závěsů.
plameny plynového hořáku
·         Vaření na plynu – při spalování zemního plynu vzniká oxid uhličitý a oxidy dusíku, zároveň se vytrácí kyslík. Vaření sice může být rychlé a dobré, ale bez kvalitní digestoře bychom se do něho neměli moc pouštět. Není to samozřejmě výmluva, že díky tomu se od dnešního dne nevaří, ale pouhé konstatování situace.
natírání štětcem
·         Barvy a laky – o nich samozřejmě každý ví, že obsahují dráždivé chemikálie, takže bude nejlepší vybírat takové, co mají již provedený atest nezávadnosti na potraviny a hračky.