Proč konzumovat mořské řasy?

Za největší konzumenty mořských řas můžeme bezesporu považovat obyvatele východní Evropy, kde je za národní jídlo považován neznámější pokrm skládající se právě z těchto řas, kterým je, jak už jistě tušíte, sushi. Řada prováděných vědeckých studií také dokazuje, že právě díky tomuto produktu se zdejší obyvatelé pyšní dobrému zdraví. A věděli jste, že jsou mořské řasy naklíčeno.cz mnohem zdravější, než kterákoli zelenina a obsahují minimální množství kalorií?

Salát z mořských řas

Řas rozeznáváme celou řadu druhů. Za nejčastěji konzumované se ale považují řasy zvané nori, dále pak kombu, wakame nebo třeba hnědé řasy arame. Každá z uvedených řas se samozřejmě chlubí jiným složením prospěšných látek, jinou chutí a také využitím. V obecné rovině ale u všech řas platí, že jsou velice dobrou zásobárnou jódu, minerálů, vitamínů, vlákniny, bílkovin (dokonce několikanásobně více, než je obsaženo v hovězím masu), aminokyselin a polyfenolů. Dle výzkumů dokáží předcházet civilizačním onemocněním, mezi které můžeme zařadit například cukrovku, infarkt nebo rakovinu. Skvělou vlastností, ve které vynikají, je očišťování lidského organizmu od nahromaděných toxických látek nebo těžkých kovů (olovo a rtuť) ale také například od radioaktivity. Na jejich konzumaci by se měli zaměřit lidé trpící astmatem nebo zažívacími potížemi. Řasy disponují protizánětlivými účinky a dokáží neutralizovat kyseliny. Bát se jich nemusí ani osoby na dietách, protože jsou zaprvé nízkokalorickou potravinou a za druhé dokáži některé druhy potlačovat chutě k jídlu a zrychlovat náš metabolismus, který má na svědomí spalování tuků.

Sushi s řasou

Řasy si samozřejmě nemusíte dopřávat jen prostřednictvím japonské kuchyně. Velice prospěšnou záležitostí je olej z mořských řas, který můžete přidávat do všech pokrmů, nejvhodnější je ale do salátů. Samotné řasy si můžete přidávat do polévek. V prodejnách se zdravou výživou u můžete také narazit na chipsy z mořských řas ochucené například wasabi.

S řasami bychom to ale neměli přehánět. Koneckonců se toto pravidlo uplatňuje u všeho. Před koupí si zkontrolujte, zda se jedná skutečně o kvalitní produkt nejlépe v Bio kvalitě. Rozhodně nesahejte automaticky po těch s nejnižší cenou, protože se může jednat o řasy, které pochází ze špinavého prostředí a mohly by tedy napáchat více škody než užitku. Pokud trpíte problémy spojenými se štítnou žlázou, také si dávejte pozor na množství, jež zkonzumujete, protože jak už bylo zmíněno, disponují velkým obsahem jódu.