Co to je arganový olej?

O mnoha olejích už jsem v životě slyšel. O některých v pozitivním, o některých logicky i v negativním smyslu slova. Ovšem přiznávám se rovnou a bez mučení, že coby nefalšovaný mužský ignorant jsem teprve dnes dost možná i poprvé ve svém životě zaslechl něco i o čemsi jménem arganový olej.
argan ovoce
Nepamatuji se, že by mi o něm někdy někdo dříve někdo říkal. Protože doma jsme na něm nikdy nesmažili ani jsme ho nelili na salát, do embéčka se nehodil, panty se jím nepromazávaly, a proto pro mne nemělo povědomí o něm prakticky žádný smysl.
Na rozdíl od jiných lidí, pro které prý smysl má, a to nejednou i nemalý.
Pokud jste dosud stejnými arganovými analfabety, jako jsem byl ještě před chvílí i já, rád bych vám tedy nyní tento olej aspoň trochu přiblížil. Abyste věděli, o čem že je řeč, kdyby se vás na to náhodou někdy někdo zeptal.
Tento prý pochází až ze severu černého kontinentu, tedy z Afriky, a tamní ženy ho prý dodnes zpracovávají především ručně. Vyloupou jádra ze stromu argánie, rostoucího v Maroku, pak tato praží, drtí a lisují. Čímž se získává olej se zachovanými esenciálními mastnými kyselinami, vitamíny, minerály a antioxidanty, jenž se následně používá k výrobě stále většího počtu všemožných výrobků.
arganové oleje
Používá se prý především v kosmetice (což je zřejmě ten hlavní důvod, proč dosud mně coby chlapovi, schopnému namazat se namísto kosmetiky leda tak alkoholem, nic moc neříkal), a to kvůli svému obsahu tokoferolů, karotenoidů, sterolů, kyseliny ferulové, antioxidantů a vitamínů A, E a F. Čímž údajně prospívá pokožce, vlasům a nehtům. Hydratuje se jím pokožka, renovuje poškozená či předčasně zralá pleť, na níž nezanechává pocit mastnoty.
A k čemu všemu že tedy tento olej slouží?
a) Bojuje se jím proti striím a celulitidě.
b) Eliminují se jím problémy s akné.
c) Urychluje se jím léčba ekzémů.
d) Zklidňuje podrážděnou pokožku.
e) Zpomaluje proces stárnutí pleti.
f) Zpevňuje pleť.
g) Vyhlazuje vrásky.
h) Pomáhá při lupénce.
i) Podporuje hojení jizev.
arganový olej
Takže je tento olej vlastně svým způsobem takový malý zázrak.
Zázrak, který ale coby ignorantský chlap nedokážu nikdy plně docenit. Protože co s tím, když se na něm nedá usmažit řízek, že?