Kdy je vhodné použít který typ odvětrávání

Jedním ze základních požadavků každé budovy je i možnost jejího rychlého odvětrávání https://www.taurisplus.cz/produkty-sluzby/odvetravani-panelovych-domu/. To je důležité například v případě úniku plynu, kdy bychom v opačném případě byli vystaveni ohromnému zdravotnímu riziku. Avšak asi budeme všichni souhlasit, že pustit dovnitř čerstvý vzduch se vždy hodí.

Faktem však je, že na mnoha místech máme k dispozici více možností, jak rychle odvětrat. A zvolit vždy tu správnou nemusí být zrovna jednoduché. Záleží totiž na mnoha faktorech, a to nejen vnějších, ale i vnitřních.

klasické okno

Tou zdaleka nejběžnější a nejpoužívanější možností je klasické otevření okna. Je to levné, jednoduché a má to téměř okamžitý http://www.ceskatelevize.cz/porady/1153735118-okamzity-napad/20638145194/ efekt. Navíc to můžeme udělat, kdykoliv nás napadne, téměř bez ohledu na cokoliv jiného.

Samozřejmě je potřeba uznat, že v parném letním dni nám toto příliš nepomůže, a ani v zimě to není zrovna příjemné, nehledě na únik tepla, ke kterému dochází. V případě deště pak může dojít k tomu, že budeme mít nakapáno i uvnitř, a silný vítr může způsobit poškození otevřeného okna.

Pak zde máme klimatizaci. Ta má tu výhodu, že kromě toho, že konstantně přivádí čerstvý vzduch, udržuje také teplotu v místnosti na určité, předem dané úrovni. Kvalitní modely pak přiváděný vzduch dokonce i čistí a zbavují jej především drobných částeček prachu, což má pozitivní vliv na naše zdraví.

venkovní část klimatizace

Na druhou stranu je potřeba přiznat, je její provoz ani zdaleka není nejlevnější, stejně jako pořizovací cena a instalace. Navíc je závislý na téměř konstantní dodávce elektrického proudu, a v případě jeho výpadku přestane fungovat. Aby nám dlouho sloužila, je navíc nutné ji dobře udržovat a pravidelně čistit a vyměňovat filtr, což není něco, co by se každému chtělo.

Jak je tedy vidět, oba způsoby mají své pro a proti. My pak musíme posoudit, která z nich je pro nás nejen výhodnější, ale také pohodlnější. Koneckonců, těžko se můžeme soustředit na práci, pokud je nám příliš vedro či zima.