Revoluce oděvního průmyslu

Šicí stroje jsou zabydleny nejen v českých domácnostech už více jak 200 let. Nejstarší popis systému a techniky šicího stroje se datuje do 18. století. Vynálezcem tohoto stroje byl známý německy vynálezce Wiesenthal. Tento šicí stroj měl jehlu s ouškem uprostřed a steh připomínal stehovací steh. Dalším úspěšným vynálezcem byl další Němec Baltasar Krems díky, kterému byla vynalezená jehla s ouškem ve špičce a tyto šicí stroje dokázaly kromě řetízkového stehu, šít i dvojitým prošívacím stehem. Poté šicí stroje procházely mnoha změnami a zdokonalovaly svou techniku i díky českým vynálezcům a švadlenkám usnadnili práci. Staly se nedílným pomocníkem v každé domácnosti.
historický šicí stroj 

Podle čeho správně vybírat šicí stroj?

 
Ať už jste začátečník v šití nebo se Vám pouze rozbil Váš oblíbený šicí stroj a chcete si koupit nový, je potřeba si před nákupem položit pár důležitých otázek. Tyto otázky Vám mohou poté hodně pomoci ze správným  výběrem stroje.
·         Jak často budete šít? Pokud si stroj pořizujete pouze pro malé domácí opravy oděvů, není určitě potřeba do něj investovat velké peníze. Pokud ovšem chcete šít pravidelně, šít na zakázku nebo svou rodinu měli byste zvážit o větší a kvalitní investici.
 
·         Kolik chcete do stroje investovat? Určitě záleží na Vaší finanční situaci. Pokud Váš rodinný rozpočet nedovoluje velkým výdajům, určitě nezoufejte. Existuje mnoho bazarů, kde se dá koupit velmi kvalitní šicí stroje za skvělé ceny.
 
·         Mám koupit hned první stroj, na který narazím? Určitě ne. Porovnávejte s dalšími, které naleznete. Vyhledejte si různé diskuze na internetu a porovnávejte minimálně ze tří různých šicích strojů.
košile na ramínku         

Technická umělecká díla návrhářů

 
Díky šicím strojům mohly začít vznikat i umělecká díla módních návrhářů. A v návaznosti na to se začaly šířit módní trendy. Výroba oděvů přestala být zdlouhavou činností a namáhavou ruční prací. Pro mnohé se stala koníčkem a velkým relaxem.