Vestavěnou skříní to můžete jen vylepšit


Znáte tu písničku z konce padesátých let minulého století, s názvem „Dáme si do bytu“? Zpívají ji Irena Kačírková a Josef Bek, báječně sehrané duo a skvělí herci a umělci. Naznačili nám tím, jak zásadní vliv má nábytek na náš život, a jak důležité je vytvořit si doma harmonické zázemí. V padesátých letech dvacátého století měli sice lidé poněkud odlišnou představu o zařizování interiéru, ale v zásadě na to pohlíželi stejně jako my dnes – chtěli mít příbytek praktický i útulný.

nábytek v ložnici

V tomto duchu se projevuje i výstavba vestavěné skříně. Praktické a útulné řešení úložného prostoru, vhodné do ložnice či do předsíně. Koncepce vestaveb na míru může být velmi odlišná, ale co mívají společného, je schopnost zakrýt jimi nevzhledné prostory – křivé rohy, zakulacené arkýře, problematickou omítku a místa, kam se nehodí ani pokojová rostlina, ani váza s umělou květinou či jiné bytové dekorace. Na co se však může zapomenout, nebo se to alespoň přehlíží, je barva a barevná sytost posuvných dveří. I kdybyste si nechali zhotovit vnitřek skříně celý černý, což vám nedoporučujeme, protože se tu v té tmě bude všechno ztrácet, volte barvu dveří velmi světlou.

zařízený pokoj

Panují zde nekompromisní fyzikální zákony, a každá temnota pouze odebírá energii včetně světla, a to se pak projeví i na vaší náladě. Tmavé dveře vám místnost opticky zmenší a zúží a trpíte-li depresemi a jste-li častěji zasaženi stresem, váš zdravotní stav se tím ještě zhorší. Světlé dekory dveří naopak energii odráží a fungují jako antistres. Všimněte si, kolik lidí venku chodí v tmavém oblečení, tam to platí rovněž, a sami si tím nevědomky škodí.

Vezměte rozum do hrsti, oblékejte se do pastelových barev a klidně třeba i do bílé, a vaše světlé oblečení pak ukládejte do vestavby na míru se světlým dekorem posuvných dveří, uvidíte, že je to ten nejlepší nápad, který v souvislosti s nábytkem můžete mít.