Nekalé praktiky některých směnáren zřejmě brzy skončí

V Praze se rozmáhají ne zrovna přívětivé praktiky některých směnáren. S jednou nepříjemnou zkušeností se svěřil zahraniční turista, který si v jedné z nich směnil 50 Euro. Obdržel jen 903 Kč a na otázku, zda nejde o nějaký „mistake“, získal odpověď, že si směnárna účtuje poplatek ve výši 15%. Že je to ve směnárně uvedeno. To ano, ovšem maličkým písmem v jedné z informačních tabulí. Turista službu ihned reklamoval a požadoval obnos vrátit, ale bohužel neuspěl.
dolar a euro
Něco v podobném duchu prožil na vlastní kůži zahraniční reportér National Geographic Conor Woodman, který svůj příběh popsal v jedné ze scén tohoto dokumentárního seriálu. Nazval ji příznačně. Město podvodů. Tento šest let starý dokument však nenechal chladným vedení pražského magistrátu, které tehdy dokonce zvažovalo soudní žalobu a požadovalo omluvu.
Doposud zahraniční turisté dopláceli na nevýhodné kurzy některých pražských směnáren, nyní se však chystá opatření, které bude zakotveno v novele zákona. Hnutí STAN připravilo zákonnou úpravu ve spolupráci s Ministerstvem financí, která umožní nespokojeným zákazníkům odstoupit od smlouvy a získat zpět původní obnos.

Novela zákona zřejmě půjde vstříc zákazníkům

Dnes je situace v Praze ještě více vyhrocená, namísto patnáctiprocentního poplatku, který byl zaveden před šesti lety, si směnárny účtují poplatky až ve výši 28 procent, někde dokonce 42%. Zaměstnanci směnáren prý navíc používají trik, např. při podpisu směnné transakce drží ruku na papíře tak, aby zakryli informaci o poplatku. Jestliže se pak zákazník obrátí na policii, ta nemůže dělat nic, protože jde o tzv. tvrzení proti tvrzení.
korporační daně
Novela zákona by měla na návrh hnutí STAN umožnit zákazníkovi odstoupit od smlouvy do dvou hodin bez udání důvodu a Ministerstvo financí se k tomuto návrhu přiklání. Vít Rakušan z hnutí STAN tento dvouhodinový limit považuje za optimální, neboť má turista dostatek času na výběr jiné směnárny, která se nachází jen o pár desítek metrů dál a nabízí třeba výhodnější kurz. Toto opatření by také mohlo způsobit, že směnárny ve svém vlastním zájmu, aby přilákaly zákazníky, sníží poplatek na minimum. Na nekalé směnárny se také chystá opatření, kdy budou muset dát podepsat zákazníkovi dokument, že byl předem informován o přesné výši kurzu a inkasovaném poplatku. Česká národní banka pak může při porušení pravidel udělit směnárně peněžitý trest až do výše 5 milionů Kč.