Těžba virtuálních mincí přetěžuje energetické rozvodné sítě

Ohledně bitcoinu se prozatím jedná o tříměsíční stálý pokles kurzu, který může zavinit celá řada faktorů. Vzhledem k tomu, že se jedná o ničím nepodložené platidlo, které je skutečně fluidální, není vůbec jisté, jakým směrem se bude vyvíjet do budoucna.
mužské postavičky
Kryptoměny nemají v současné době ani dostatečnou mediální podporu v podobě reklam, i když na Internetu o nich kolují statisíce různých statí a návodů, jak virtuální měnu těžit. Těžaři jsou také velice kontroverzními subjekty a jejich zlatá horečka v některých oblastech lidem doslova přerůstá přes hlavu. Jsou tím pomyslným balvanem na bedrech některých zákonodárců. Zatěžují totiž rozvodné sítě elektrického proudu takovým způsobem, že během jediného týdne jedno těžební centrum se servery na ploše čtyřpokojového bytu spotřebuje za týden tolik energie, jako menší město za celý měsíc.

Nejvíce se těží měna v Číně a ve Spojených státech

Nejvíce kryptoměny se těží ve Spojených státech a v Číně. V současné době se téměř nevyplácí těžit bitcoin, ale jiné virtuální mince ano. Těžaři se koncentrují do menších městeček, nejméně jich je paradoxně ve velkoměstech typu New York, nebo Detroit. Jedním z významných středisek se nedávno stalo město Plattsburgh, kde žije necelých 20 tisíc obyvatel. To je počtem obyvatel srovnatelné např. s Kutnou Horou, s Mělníkem, nebo Žatcem.
kniha a kryptoměna
V americkém Plattsburghu, který se nachází nedaleko hranic s Kanadou, vzniklo hned několik těžařských center se stovkami serverů. Městští zastupitelé nechali vypracovat analýzu spotřeby elektřiny a zjistili šokující údaje. Dopadlo to nakonec tak, že radní těžbu virtuální měny zakázali. Radost by to pochopitelně mohlo dělat energetickým závodům, ovšem kapacita elektrické sítě je omezená, není zkrátka stavěná na něco takového.
Zda se jiná americká města tímto krokem inspirují, je zatím nejisté, ale je to velmi pravděpodobné. Mělo by to pochopitelně významný vliv i na samotnou hodnotu těchto platidel, nicméně jejich tvůrci plánovali postupné snižování uvolňování mincí do oběhu pomocí speciálního software. Např. poslední mince bitcoinu by měla být uvedena do virtuálního světa až za 120 let.